Lisabon

Do centra Lisabonu je to z Ericeiry 45 minut cesty, a proto není od věci jeden nebo dva dny na jeho návštěvu využít.  Hlavní město Portugalska leží na průsečíku dějin a současnosti – je staré a moderní, tradiční i pulsující, vyvolá pokoru při pohledu do historie nebo strhne k radovánkám při bujarých večírcích až do rána. Žije zde zhruba 600 tisíc obyvatel, takže nepůsobí tak velkopášsky jako Londýn nebo Paříž, ale zároveň si zachovává status velkoměsta, které je kulturním, ekonomickým i politickým centrem země.

Město založili před 3000 lety zřejmě Féničané. V průběhu následujících století Lisabon získával stále důležitější postavení jako obchodní centrum a přístav, odkud lodě vyplouvaly do celého světa. V ústí řeky Tejo a u strategického kopce Sao Jorge se vystřídali Řekové, Kartágenci, Římané i Maurové. Jejich odkaz se vepsal do nejstarších památek. Silný rozmach zažil v 15. až 17. století, kdy se Portugalsko stalo jednou z koloniálních velmocí. Zemětřesení v roce 1755 ale srovnalo většinu města se zemí a Lisabon už nikdy původního významu nedosáhl. Až do 70. let minulého století prožívalo Portugalsko období politické nestability. Jeho rozmach, který se odrazil i na vzestupu hlavního města, je patrný až v posledních 30 letech. Nový Lisabon je spojen do velké míry s výstavou Expo 98. Modernizaci infrastruktury si vyžádalo i mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2004.

Co se týká turistických zajímavostí, sami Lisaboňané považují za jedno z nejlepších míst maurský hrad Castello do Sao Jorge, odkud je úchvatný výhled. Jako na dlani budete mít nejen město, ale i největší evropský most (17.5 km), který se klene přes ústí řeky Tejo. V přístavní čtvrti Belém se můžete pokochat věží Torre de Belém, která připomíná slavné časy koloniálních výprav. Ve městě je nespočet dalších historických památek, k těm nejznámějším patří románská katedrála Sé Partriarcal nebo malebný kostel Igreja de Santo Antonio da Sé.

Přímo v centru uprostřed hlavní ulice Rua de Santa Justa byl postaven Výtah Santa Justa, který stylem připomíná Eiffelovu věž. Není divu, postavil ho přímo Eiffelův žák, Raul Messnier. Původně byl výtah poháněn párou, později elektřinou a z vrchní plošiny je skvělý výhled na centrum. Dominantou druhého břehu je socha Krista Krále, vysoká 110 metrů, která je velmi podobná té, jenž se tyčí nad Rio de Janeirem. Lisabon je město hudby, večer zde najdete mnoho restaurací a barů, kde zní živá hudba. Nejvíce se jich nachází v Barria Alto (Stará čtvrť), která je také uměleckým centrem města.

Facebook Instagram Youtube